Wiele kobiet rozpoczyna stosowanie antykoncepcji w pewnym momencie swojego życia. Wybór najlepszego rodzaju dla swojego stylu życia i celów może być czasem trudny, dlatego warto poznać wszystkie dostępne opcje. Przy wyborze najlepszej dla Ciebie metody antykoncepcji, pamiętaj tylko o tym, że pigułka dzień po powinna być stosowana tylko w nagłych przypadkach.
Formy kontroli urodzeń
Ogólnie rzecz biorąc, możemy wyróżnić pięć kategorii metod antykoncepcji:
- Krótkoterminowe,
- Długoterminowe,
- Jednorazowe,
- Stałe,
Każda metoda działa w inny sposób, ale każda forma antykoncepcji, ma ten sam główny cel — pomóc Ci uniknąć niechcianej ciąży.
Jest jednak kilka ważnych rzeczy, o których należy wiedzieć. Po pierwsze, różne rodzaje kontroli urodzeń mają różne poziomy skuteczności. Po drugie, antykoncepcja i zapobieganie chorobom przenoszonym drogą płciową, to zupełnie dwie inne rzeczy. Przy prawidłowym stosowaniu prezerwatywy są jedyną formą antykoncepcji, która może chronić przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Antykoncepcja awaryjna
Jeśli uprawiałaś stosunek płciowy bez użycia zabezpieczenia, a chcesz uniknąć ciąży, to pigułka dzień po będzie najlepszym rozwiązaniem. Jeśli wybrana przez Ciebie opcja antykoncepcji zawiodła — antykoncepcja awaryjna może pomóc w zapobieganiu ciąży.
Jeśli potrzebujesz antykoncepcji awaryjnej, dostępne są dwa rodzaje tabletek lub można zastosować miedzianą wkładkę wewnątrzmaciczną. Niezależnie od tego, którą metodę wybierzesz, będziesz chciała zastosować, pamiętaj, że antykoncepcję awaryjną należy zastosować jak najszybciej, aby była skuteczna.
Trwała antykoncepcja
Podwiązanie jajowodów lub salpingektomia (w przypadku kobiet) lub wazektomia (w przypadku mężczyzn) to stosunkowo proste zabiegi chirurgiczne mające na celu uniemożliwienie zajścia w ciążę. Jeśli jest się pewnym, że nie chce się mieć dzieci w przyszłości, to jest to dobra opcja do rozważenia.
W przypadku podwiązania jajowodów — jajowody są podwiązywane, przecinane lub zamykane. Natomiast w przypadku salpingektomii — jajowody są usuwane, co ma dodatkową zaletę w postaci zmniejszenia dożywotniego ryzyka wystąpienia raka jajnika o około 50%.
Czas rekonwalescencji po tych zabiegach trwa zazwyczaj tylko kilka dni. Funkcje seksualne Twoje (i Twojego partnera) nie ulegną zmianie, a po zabiegu nadal będziesz miała miesiączkę. Zasadniczo nic się nie zmieni w Twoim codziennym życiu, poza tym, że nie będziesz mogła zajść w ciążę. Stała antykoncepcja jest jedną z najwygodniejszych opcji, ale tylko wtedy, gdy jesteś pewna, że nie chcesz mieć dzieci w przyszłości.
Miej jednak cały czas świadomość, że antykoncepcja awaryjna nie powinna być podstawową metodą zabezpieczania się przed ciążą, a jedynie rezerwą na wypadek, gdyby coś nie poszło zgodnie z planem. Większą kontrolę zapewnisz sobie, jeśli będziesz regularnie stosować inne metody. Pigułka dzień po, jest tylko dobrym jednorazowym rozwiązaniem.