Czy lekarz może odmówić pacjentowi wypisania e-Recepty na antykoncepcję?

Niestety wciąż wiele pacjentek nie otrzymuje odpowiedniej opieki ginekologicznej, a w związku z tym nie zawsze odpowiednio dobrana jest antykoncepcja. Wiąże się to również z tym, że aby otrzymać antykoncepcję kobieta powinna wykonać szereg badań, aby lekarz mógł prawidłowo dobrać kurację.

Antykoncepcja na zawołanie

Antykoncepcja, którą najczęściej otrzymują kobiety to antykoncepcja hormonalna podawana w formie tabletek. W związku z tym, że ten rodzaj leku to m.in. hormony, to bez odpowiednich badań, kobieta nie powinna ich przyjmować. Dlatego nie mając aktualnych badań lub odchylenia od normy, lekarz może odmówić pacjentce wystawienia e-Recepty na antykoncepcję.

 Dopasowanie antykoncepcji

Lekarz ginekolog jest lekarzem odpowiedzialnym za dobranie i zaproponowanie kobiecie optymalnej formy antykoncepcji, która będzie najbezpieczniejsza dla organizmu. Na wstępie lekarz powinien przeprowadzić z pacjentką szczegółowy wywiad lekarski, który będzie obejmował jej historię choroby, ale i również chorób występujących w rodzinie. Następnie lekarz przechodzi do badań, które najczęściej obejmuje pobranie próbek do badania cytologicznego, USG brzucha, USG piersi oraz badanie krwi. Posiadając pełną wiedzę i wszystkie wyniki badań, lekarz ginekolog zaproponuje pacjentce najlepiej dopasowaną antykoncepcję. Jeśli wybór lekarza padnie na tabletki antykoncepcyjne, to pacjentka otrzyma odpowiednio wypisaną e-Receptę.

Rodzaje antykoncepcji

Najpopularniejszą formą antykoncepcji hormonalnej są tabletki antykoncepcyjne, które można podzielić na tabletki jednoskładnikowe oraz tabletki dwuskładnikowe. Oprócz tabletek, pacjentki po konsultacji ze specjalistą mogą również skorzystać z wkładek domacicznych, krążków dopochwowych, zastrzyków, plastrów i implantów antykoncepcyjnych. Nie wszystkie metody są dobre dla danego organizmu, dlatego niezbędne są odpowiednie badania, aby bezpiecznie wybrać metodę antykoncepcji.

Oprócz hormonalnych form antykoncepcji, dużą popularnością cieszą się prezerwatywy ze względu na wysoką dostępność. Coraz częściej pary również korzystają z prezerwatyw dla kobiet, a także z kapturków naszyjkowych i dopochwowych. Nie jest zalecane korzystanie z różnych płynów i żeli plemnikobójczych, a tym bardziej nie jest zalecane uprawianie stosunku przerywanego w ramach antykoncepcji.