Nie mają żadnych wątpliwości co do tego, że łączenie alkoholu z tabletkami zawsze stwarza realne niebezpieczeństwo. Spożywanie trunków wpływa na skuteczność wielu leków, zaburza proces ich wchłaniania i wydalania. W efekcie terapia może się okazać nieskuteczna lub nasilą się działania niepożądane leku i wzrośnie ryzyko groźnych powikłań.
Skuteczność pigułek antykoncepcyjnych jest podyktowana wieloma czynnikami, nikt nie dowiódł naukowo, że wypijany alkohol obniża skuteczności doustnej pigułki antykoncepcyjnej, to jednak skutki nadmiernego picia mogą doprowadzić do niechcianej ciąży.
Jakie są więc zagrożenia, które wiążą się ze spożywaniem napojów alkoholowych i antykoncepcją? Jakie środki ostrożności należy podjąć, aby przyjmowana metoda antykoncepcyjna w pełni spełnia swoją rolę?
Ryzykowne rozluźnienie
Pigułka chroni przed ryzykiem ciąży do 99,7%, ale w rzeczywistości jej skuteczność zmniejsza się do 91% z powodu pominięcia lub interakcji lekowych. Samo spożycie alkoholu nie wpływa na skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Jednak pod wpływem rozluźnienia po alkoholu, wiele kobiet zapomina o przyjęciu tabletki, bądź nie jest pewna czy zażyła pigułkę i tu pojawia się problem. Jak powszechnie wiadomo, podstawą skuteczności antykoncepcji hormonalnej jest jej regularne przyjmowanie . Warto pamiętać, że sposób postępowania w takim przypadku jest opisany w ulotce dołączonej do każdych tabletek, ważne by określić ile czasu minęło od pominięcia zażycia pigułki
- do 12 godzin, o ile nie jest to wyraźnie określone w ulotce dołączonej do opakowania, zapomnianą pigułkę należy przyjąć natychmiast, a następną o zwykłej porze (2 tabletki można przyjąć tego samego dnia). Nie ma ryzyka zajścia w ciążę, jeśli opóźnienie jest mniejsze niż 12 godzin.
- powyżej 12 godzin należy natychmiast wziąć pigułkę, nawet jeśli oznacza to, zażycie dwóch tabletek razem. Wskazane jest również do końca cyklu używać dodatkowego zabezpieczenia w postaci środków mechanicznych (np. prezerwatywa)
- po upływie 24 godzin trzeba jak najszybciej skontaktować się z ginekologiem.
- Jeśli nie pamiętasz, ile czasu upłynęło, możesz przerwać branie tabletek antykoncepcyjnych i poczekać na pojawienie się miesiączki.
Niebezpieczne wymioty
Należy również zachować czujność, jeśli spożycie alkoholu doprowadzi do wymiotów w ciągu 2 godzin od zażycia pigułki. Zwracanie treści pokarmowej przyczynia się w bezpośredni sposób do osłabienia lub całkowitego zniwelowania działania antykoncepcyjnego pigułek, gdyż uniemożliwia wchłanianie jej składników.
Tabletka może wchłonąć się jedynie częściowo i jej działanie antykoncepcyjne jest osłabione, albo może zostać wydalona z organizmu w całości.
W tym przypadku zaleca się:
- jak najszybciej zażyć kolejną pigułkę
- dodatkowo zabezpieczać się przed ciążą, np. prezerwatywą, zwłaszcza jeśli wymioty przytrafiły się w pierwszym tygodniu przyjmowania antykoncepcji
- nie przerywać terapii, ani nie sięgać po podwójną dawkę hormonów
- w razie obaw skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania wskazówek
Utrzymujące się promile
Ogólnie rzecz biorąc, badania naukowe pokazują, że kobiety, które zażywają pigułki, metabolizują alkohol wolniej niż te, które tego nie robią. W rezultacie, alkohol pozostaje w organizmie dłużej, stąd kobiety znajdują się dłużej w stanie upojenia alkoholowego.
Cierpiąca wątroba
Zawarte w pigułkach estrogeny, metabolizowane są przez układy enzymatyczne wątroby, co wpływa niekorzystnie na stan organu, a co za tym idzie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób. Zaś wszystkie leki, które korzystają z takiego samego układu enzymatycznego, będą zmieniały metabolizm tabletek antykoncepcyjnych. Połączenie tabletek antykoncepcyjnych i alkoholu negatywnie wpływa na pracę wątroby.
Wreszcie, alkohol zmienia zachowanie i to właśnie to ryzykowne zachowanie często doprowadza do zwiększenia ryzyka niechcianej ciąży lub chorób przenoszonych drogą płciową.